alca

Alča

 #dogdancing #socializační lekce

Alena Balcarová

Jaké psy máte, měli jste či plánujete (případně jaké plemeno preferujete a proč)?
Psi mě provázejí od mého dětství, jako první psy v rodině si pamatuji pudlíka u babičky a německého ovčáka u tety. U nás doma se poprvé pes objevil v mých pěti letech a to nalezenec jezevčík Ben. Ben nám bohužel po roce utekl a my nevydrželi a domů přibila malá kníračka Zuzanka. Zuzanka s námi byla celých 14 let a byl to miláček rodiny. Ač jsme jí nikdo nikdy necvičil, ona se v podstatě vycvičila sama a fungovali jsme na bázi přátelství a porozumění. Byl to nejempatičtější pes, co jsem kdy měla. V té době jsem byla zatím jen „uživatelem psa“. Aktuálně s námi domácnost sdílí 5 psů – Abby (Parson Russell teriér – 13 let), Misty (Velký knírač – 12 let), Easy (Australský ovčák – 11 let), Noisy (Border kolie – 6 let) a Sep (Border kolie – 2 roky). Abby, Misty a Easy už jsou důchodkyně a užívají si už jen procházky. S Noisy a Sepem aktivně sportujeme, děláme flyball, dogdancing a pasení. Osobně mi nejvíce vyhovují ovčácká plemena a jejich touha vyhovět člověk, jejich chuť a energie do práce.

Od jakého roku se zabýváte kynologií a výcvikem psů jako takovým?
Kynologií se zabývám od roku 2006 naplno včetně mých počátků výcviku psů. Chytlo mě to s příchodem Abbyny.

Jaké jsou vaše aktivity s vašimi psy (odvětví výcviku či sportu, apod. …)?
Se psy se věnujeme hlavně pasení, dogdancingu a flyballu

Jaké jsou vaše dosavadní kynologické úspěchy (samozřejmě i sportovní se počítají)?
Největším úspěchem pro mě bylo vychovat své psy 😉 A těch kynologických již také máme několik. K dnešnímu dni mám se všemi cca 50 zkoušek (pasení, dogdancing, poslušnost a canisterapie) a zatím nekončíme 🙂

A něco málo z „nepejskařského života“…
Nepejskařský život moc neznám :-). Po ukončení vysoké škole věnuji svůj čas jen psům – ať už na cvičáku výcvikem svých či pejsků klientů, píši do časopisů, organizuji akce pro pejsky a jejich majitele a tak vůbec se můj život točí jen kolem těch psů :-).