lucka_

Lucka

 #agility handling #pozitivní motivace

  • +420 777 198 929
  • ruzickovalucie@centrum.cz

lucie růžičková

Jaké psy máte, měli jste či plánujete (případně jaké plemeno preferujete a proč)?
Celý život mě provázeli kříženci u dědečka na vesnici, které jsem milovala a vždy jsem chtěla psa vlastního. Na gymnáziu se mi konečně podařilo přesvědčit rodiče a dostala jsem svého prvního psa – jorkšíra Fostera, který nás již bohužel opustil… Aktuálně mám 2 psy – parson russell teriéra Bobíka a australského ovčáka Dáju – na obou plemenech mě baví, jaké neskutečné to jsou osobnosti a jejich výcvik je sice zábavný, ale mnohdy i výzva. Doma pak máme ještě border kolii Djanga, se kterým primárně cvičí jeho páníček, ale cvičí a sportuje občas i se mnou. 

Od jakého roku se zabýváte kynologií a výcvikem psů jako takovým?
K výcviku jsem se dostala až se svým parsonem, v roce 2012. Zdědila jsem asociálního teriéra se sklonem sežrat všechno čtyřnohé, a tak jsem byla nucena vyhledat pomoc a dostalo se nám jí mimo jiné i na Hafbu. Setkala jsem se zde se skvělou partou lidí a psích nadšenců, takže netrvalo dlouho a začala jsem objevovat krásu různých psích sportů a kynologii jsem nadobro propadla.

Jaké jsou vaše aktivity s vašimi psy (odvětví výcviku či sportu, apod. …)?
Naše hlavní disciplína je bezesporu agility. Věnujeme se tomuhle sportu závodně a cvičíme dle různých metodik. Důraz kladu hlavně na povahu psa a té přizpůsobuji styl výcviku. V této oblasti se snažím také co nejvíce vzdělávat a poznávat různé styly učení. Proto jsem se i se starším psem nakonec dostala k pozitivní motivaci a shapingu, kterým jsme mu v agility velmi pomohli. Dále se věnuji se všemi psy dogdancingu, který jsem si velice oblíbila a mimo závodění jsem od roku 2018 také rozhodčí pro zkoušky 1. stupně. S Dájou se velmi ráda věnuji canicrossu a dogbiatlonu, běh v zápřahu je pro obě velký adrenalin a obě do závodu vždy dáváme maximum. V neposlední řadě také občas hodíme frisbee, ale to je pro nás okrajová disciplína pro zpestření. Neustále zaměstnáváme hlavu učením různých triků, což všechny mé psy velice baví. A protože o psí sportovce je třeba řádně pečovat, samozřejmě děláme i dogfitness, cvičíme na balančních pomůckách a své psy pravidelně masíruji (absolvovala jsem kurzy masáží a cvičení s balančními pomůckami ve Physiodog Academy). 

Jaké jsou vaše dosavadní kynologické úspěchy (samozřejmě i sportovní se počítají)?
Mým největším úspěchem je to, že jsem nad teriérem nezlomila hůl a s pomocí ostatních z něj udělala parťáka pro život a že společně můžeme jezdit na nejrůznější psí akce. 
Bobík má dnes na kontě zkoušky z poslušnosti ZOP a ZZO, titul MoD1 (F1, DwD1, HtM1 a MD1 na výborně), vytrvalostní zkoušku AD, agility běhá v kategorii MA3 (kde dokonce již splnil první rok na titul a3ch) a je druhým vicemistrem ČR v agility PRT 2017 a vicemistrem teriérů v agility 2018. 
S Dájou jsme v dogdancingu získaly titul MoD1 a zároveň máme složené i všechny zkoušky druhého stupně. V roce 2017 a 2018 získala 2. místo v kategorii Freestyle na šampionátu KCHBO. Dále má na kontě zkoušku ZOP a AD. V agility úspěšně závodí v kategorii LA3, kde již čekáme na poslední rok pro splnění a3ch. V roce 2018 se kvalifikovala na MR a ten samý rok na MR AUO získala titul mistra ČR v družstvech. V dogbiatlonu i v canicrossu závodí na maximum, a i zde se již několikrát umístila na stupních vítězů.
S Djangem jsme rovněž v dogdancingu získali titul MoD1 a v agility závodíme v kategorii A2 (pouze pokud zrovna páníček nemůže, s tím běhá také v kategorii A3).
Nejdůležitější je pro mě, že se všichni naši psi na výcvik a závody těší a že si společné aktivity užíváme.  

A něco málo z „nepejskařského života“… 
Toho opravdu moc není, ale ráda běhám, se psem i bez, ráda si zajdu na dobrý koncert nebo dobrou večeři a miluju pečení muffinů na různé způsoby.