Pokud máte psa, agility se vám líbí a máte pocit, že to je přesně to, co by vás bavilo, zabalte do batůžku oblíbenou psí hračku, pamlsky, misku na vodu a vodu. Pro sebe budete potřebovat sportovní boty a na sebe něco, v čem se vám bude dobře hýbat (…a běhat).
Agility je poměrně mladá disciplína, která se především posledních pár let neuvěřitelně vyvíjí. Když srovnáme videa z mistrovských soutěží z doby před 15ti lety a dnes, vidíme jak moc se nároky na psy i psovody zvýšily. Je to sport, ve kterém jde především o rychlost a přesnost a s oběma těmito věcmi jde pracovat různými způsoby. Pomalejší psi se dají pomocí různých cvičení a her zrychlit, rychlejší a zbrklí pejsci se naopak mohou učit lepší sebekontrole. Psovodi se díky ucelenému systému handlingu mohou naučit být pro svého psa mnohem lépe čitelní. Na těchto lekcích se tedy budou učit jak pejsci, tak páníčci. U psů klademe důraz na to, aby dokonale chápali všechna gesta i povely, a u překážek si je byli schopni spojit. U lidí se pak zaměříme na to, jaké musí vydávat signály tělem i slovní a jak pracovat s jejich načasováním. Protože, aby pes mohl vědět, kam má běžet, musí informaci dostat včas a naprosto přesnou.
Na lekcích se věnujeme především práci MIMO PARKUR (práce s targety nebo samostatnými překážkami, maximálně zapojených do krátkých sekvencí). Tato práce je základem pro rychlé, samostatné a bezpečné překonávání parkurů. Hodiny jsou vhodné jak pro úplné začátečníky, tak i pokročilé týmy, které chtějí své techniky „pilovat“ nebo zlepšit překonávání určitých překážek. Zónové překážky, slalom ale i překonávání skokových překážek je možné učit shapingem. Pro týmy, co se pozitivní motivaci nevěnují, se dá využít jiných metod, ale důraz je kladen na to, aby pes překážky opravdu chápal a uměl je samostatně překonávat. Naším cílem tedy není, aby pes hned od začátku překonával více překážek za sebou, ale aby se je nejprve naučil překonávat správně a dohodli si se svým psovodem ucelený systém, kterým se pak na parkuru společně domlouvají (psovod pouze říká a ukazuje, co má pes udělat, vypracování překážky je již na psovi samotném).
Agility handling je vhodný, jak pro týmy se sportovními ambicemi, tak i týmy, které žádné ambice nemají. Je vhodný pro všechny, kdo chtějí pejska naučit překonávat překážky samostatně a vědomě. Výhodou tohoto způsobu učení je i to, že k domácímu tréninku nepotřebujete mít plně vybavený cvičák, ale postačí vám pár bedýnek, tyček a jiné domácí pomůcky, na kterých se dá natrénovat. V podstatě se na hodně věcí z parkuru můžete připravovat i v teple svého obýváku nebo na zahradě.
Pro nováčky vypisujeme ÚVODNÍ LEKCE, kde se seznámíte se systémem handlingu a učení a kde se zároveň i dozvíte, jak se na tréninky a výkony připravovat, a jak se postarat o pejsky po výkonu.
Určeno v základu pro plemena, která se agility věnovat nemohou (molosové , těžká plemena apod.). Vítáme však i ty, kdo chtějí prostě pro psa zábavu formou zvládání parkurových překážek, ale nechtějí se věnovat agility sportu jako takovému. Parkury jsou sestaveny jednoduše, důraz je kladen na motivaci psa a radost z pohybu. Lekcí se mohou účastnit, jak dospělí pejsci, tak štěňátka, cvičení se dle věku pejska přizpůsobí.
Práce mimo parkur je v agility opravdu hodně, takže i mladí pejsci mají spoustu cvičení, která jim v pozdějším věku na parkurech velmi pomohou. Na lekcích respektujeme přirozený vývoj kostry a klubů psa, psi do 1 roku tedy neskáčou a ani nedělají jiné pohybově náročné a nebezpečné překážky jako je slalom nebo překážky zónové. Ty však mohou mladší psi již nacvičovat pomocí zmíněných targetů, u slalomu mohou probíhat jednotlivé brány nebo uličku.