1

Dogfrisbee

 #dogfrisbee  

DOGFRISBEE

Historie

Vznik frisbee je úzce spjat s koláči. Prvními házecími talíři byly totiž kulaté plechy, na kterých se koláče pekly. Brzy poté bylo vyrobeno první plastové frisbee.
Otcem Dog Frisbee je Američan Alex Stein, který si 4. července 1971 pořídil whippeta a pojmenoval ho podle jeho popelavé barvy Ashley (ash – popel). Jako zkušený hráč frisbee si brzy všimnul, že i on je talířem okouzlen a skáče pro něj až do výšky devět stop.
Rozhodujicí byl ale 5. srpen 1974, kdy se v Los Angeles hrálo baseballové utkání mezi Dodgers a Reds. Během přestávky vtrhnul Alex s Ashleym na hřiště a před zaplněnými ochozy začali hrát frisbee. Ashley uchvátil tisíce diváků svojí rychlostí a výskoky, při kterých chytal talíř.
V
yhráli spolu třikrát mistrovství světa v Dog Frisbee a jméno po Ashleym nese nejprestižnější podnik tohoto sportu – The Ashley Whippet Invitational. Ashley zemřel ve věku 14 let majiteli v náruči. Frisbee hrál až do svých třinácti. O jeho umrtí informovala téměř všechna média v USA.

Pravidla jednotlivých disciplín

V rámci Českého poháru v dogfrisbee (DiscDog Brit Cup) se konají soutěžní víkendy 2 formátů:
Freestylový víkend
– soutěžní víkend skládající se ze soutěže ve Freestylu a Super Minidistance
Distanční víkend
– soutěžní víkend skládající se ze soutěží Super Minidistance (SMD), TimeTrial (TT) nebo Paralelní TimeTrial (PTT), DogDartbee (DD), Quadruped (Q)

FREESTYLE (USDDN a EDDR)
Pravidla USDDN: http://www.discdog.cz/dogfrisbee/pravidla/freestyle-usddn
Pravidla EDDR: http://www.discdog.cz/dogfrisbee/pravidla/european-disc-dog-rules-eddr
Součástí freestyle soutěže jsou dvě kola freestyle (sestava hodů a triků na hudbu) a jedno kolo minidistance.

SUPER MINIDISTANCE (Super Pro Toss and Fetch – USDDN)
Pravidla: http://www.discdog.cz/dogfrisbee/pravidla/super-pro-toss-and-fetch-usddn-super-minidistance
Jde o dlouhé hody nejlépe na středovou zónu v časovém limitu.

DOG DARTBEE®
Hru Dog Dartbee® vymyslel Arie Konings z Holandska (http://www.dog-dartbee.tk/)
Pravidla: http://www.discdog.cz/dogfrisbee/pravidla/dogdartbee
Tzv. šipky., hází se na kratší vzdálenost bez časového limitu. Úkolem je, aby pes při chycení disku byl co nejblíže středu terče.

THE QUADRUPED® (česká verze)
Pravidla: http://www.discdog.cz/dogfrisbee/pravidla/the-quadruped
V této soutěži jde o co nejdelší hody, které nejsou limitovány časem. Je to jediná soutěž, která je rozdělená na ženy a muže.

TIME TRIAL – časovka (Skyhoundz)
Pravidla: http://www.discdog.cz/dogfrisbee/pravidla/timetrial-skyhoundz
Dva chycené disky na kratší vzdálenost v co nejkratším čase. Hází se ve dvou kolech.

PARALELNÍ TIME TRIAL – časovka (český to „zlepšovák“)
První kolo stejné jako u Time Trialu, jen do druhého kola postupuje 16 nejrychlejších týmů, které se utkají v paralelním závodě vyřazovacím způsobem.

Jaký disk je vhodný pro dogfrisbee?
Napište mi na: pavla.r@hafbezobav.cz, ráda vám poradím, po dohodě je možné si disky u mne i objednat.

Nevhodné disky pro psa
V obchodech s chovatelskými potřebami jsou občas různé napodobeniny disků k sehnání. Disky vyrobené z gumy nebo látky poslouží dobře jako hračka. Jsou vhodné pro štěňata a citlivější psy. Jsou bezpečné, ale moc daleko s nimi nehodíte. Disky vyrobené z tvrdého plastu jsou pro psa nepříjemné na chytání a navíc jsou velmi nebezpečné. Po prvním skousnutí hrozí, že se disk zlomí a pes se o ostré hrany ošklivě zraní. Tyto disky bývají většinou reklamními předměty různých chovatelských firem. Proto pozor! Kontrolujte všechny disky. I ty, které jsou prodávány jako ideální hračka pro vaše miláčky. Bezpečný disk poznáte tak, že lze bez obtíží přehnout v půli aniž by se zlomil.

Disky pro dogfrisbee
Speciální disky vhodné pro dogfrisbee vyrábějí v USA firmy Hero, Wham-O a Hyperflite. Ty jsou také povoleny jako závodní. Jsou bezpečné pro psy a zároveň i dobře létají. Bezpečné disky začala vyrábět i německá firma Trixie, ty však zatím mezi soutěžní nepatří. Na výběr je mnoho druhů od klasických až po speciální disky, seženete i disky do zimy, svítící, odolné nebo pro malé psy.

Pravidelná kontrola disků je důležitá!
Žádný disk nevydrží všechno. Některé druhy odolných disků vydrží sice dost, ale nejsou nezničitelné. Po určité době podle stisku a razantnosti psa se objeví ostré výčnělky. Ty je potřeba zabrousit šmirglpírem nebo zatlačit a zatavit. Vždy před házením disky zkontrolujte, aby byly po celém povrchu opravdu hladké!

Tréninky dogfrisbee
V úvodní hodině si povíme něco o historii dogfrisbee, pravidlech jednotlivých disciplín, o zdraví psa při dogfrisbee, ukážeme si některé disky (které jsou a nejsou vhodné) a povíme si také něco o průběhu tréninků. V hodinách pro začátečníky se budeme věnovat hlavně jednotlivým základním hodům. Jelikož má-li být tento sport pro psa bezpečný, musíme se nejprve my naučit správně házet disky. Takže budeme házet, házet a házet (bez psa). V druhé půlce hodiny vezmeme jednotlivě psiska a budeme trénovat motivaci (přetahování), aportování disků a samotné chytání disků.

Milí HAFBO klienti.

Od 1.ledna 2024 přecházíme na jiný registrační a přihlašovací systém DOGRES.
Věříme, že to pro Vás bude změna příjemná a pro mnohé vlastně nebude ani novinkou. Z tohoto důvodu v našem rozvrhu cvičení neuvidíte žádné vypsané od ledna 2024. Nově se na lekce a akce HAFBO budete hlásit zde: https://hafbo.dogres.cz/
Rozvrh cvičení tak, jak jste na něj byli doposud zvyklí, již nebude v provozu. Tímto končí možnost koupě kreditů v hotovosti.

Migrace na nový systém proběhne ve dnech 29.12-31.12.2023

Co to pro vás jako registrované uživatele v HAFBO sytému znamená?

Pokud již DOGRES používáte, ale u HAFBO máte registrovanou jinou mail adresu, je zapotřebí si mail sjednotit. Můžete tak učinit do 26.12.2023 v rámci své registrace u HAFBO, aby DOGRES mohl Váš účet propojit včetně kreditů u HAFBO, pokud tomu tak chcete. Pokud chcete ponechat dvě mail adresy, pak není problém a budete mít u DOGRES registrace dvě.

Pokud v DOGRES zatím registrování nejste, Vaše registrace u HAFBO bude přenesena včetně kreditů a tímto Vám vznikne registrace u DOGRES.

Na registrovaný mail (ten, který je u HAFBO) Vám přijde přihlašovací KÓD do systému Dogres.
Po přihlášení na  https://hafbo.dogres.cz/ se budete moci přihlašovat na lednové výcvikové lekce a další HAFBO akce v systému DOGRES.

Noví klienti se již budou registrovat pouze zde: https://hafbo.dogres.cz/user_people/new

Do systému DOGRES se přenese pouze Vaše mail adresa a kredity. Vše ostatní včetně jména psa, věku psa a plemene nebude migrováno a tyto údaje bude zapotřebí zadat znovu.

Důležité upozornění: poslední připsání kreditů v systému HAFBO proběhne 23.12.2023 (tj. platby připsané na účet do 22.12.2023), abychom mohli připravit databázi na migraci. Veškeré kredity, které budou připsány do banky u HAFBO po 22.12.2023, budou obratem vráceny na Váš účet. Nedoporučujeme tedy dobíjení kreditů ve dnech 23.12-31.12.2023. Po migraci (od 1.1.2024)  si již budete vše obsluhovat přes systém DOGRES.  Číslo účtu zůstává stejné.

V případě dotazů Vám rády pomohou instruktorky Alča, Lenka nebo Zuzka.
Kontakty zde: https://hafbezobav.eu/vycvik/kontakty/instrukori/V souvislosti s touto migrací jsme taktéž aktualizovali GDPR a Provozní řád HAFBO.
GDPR systému DOGRES naleznete na stránkách DOGRES. https://dogres.cz/
Pokud s převodem Vaší registrace nesouhlasíte, respektujeme to a Vaši registraci u HAFBO ukončíme vrácením platných kreditů v souladu s platným Provozním řádem HAFBO.