nosework
Desmond - øady - kvìtináèe v lese

NOSEWORK

 

NOSEWORK

Doslovný překlad slova nosework je práce nosem. Jde o vyhledávání specifického pachu v různých prostředích. Nosework vychází z nejpřirozenější schopnosti všech psů – čichu. Jde o moderní kynologickou disciplínu, založenou na práci psa a jeho psovoda. Pes ve spolupráci s psovodem vyhledává specifické pachy v obdobných situacích, jako profesionální týmy policie, armády nebo záchranářů.

Jako sport nosework vznikl v r. 2009 v USA. V České republice se první semináře týkající se výcviku psů konaly až v roce 2014. Vděčíme za to zkušeným záchranářkám Kláře Hlubocké a Kristýně Dostálkové. Zformoval se klub Nosework CZ, z.s., který sdružuje zájemce o tento sport, vzdělává v metodách vedení psa a pořádá zkoušky –  www.noseworkcz.net

Cílem tohoto sportu není soutěživost a vážnost, ale zábava a využití přirozené schopnosti psů. A to nejlepší jako bonus – posílíte společný vztah díky vzájemné zábavě a spolupráci, zlepší se vaše spolupráce v každodenním životě, naučíte se lépe pozorovat svého psa, pochopit ho a spolupracovat s ním.

Pes vyhledává pachy (skořice, pomerančová kůra, anýz apod.) v různých terénech (příroda, obydlené části, voda) a rozlišuje pachy v různých a různě napachovaných předmětech (květináče, cestovní zavazadla, ruce lidí..). V rámci těchto terénů je možné docílit úrovně zkoušek od začátečníků až po nejvyšší stupeň master.

Namotivováni? Pak se stačí přihlásit a začít. Ale pozor, bez trénování to nepůjde!