pozitivka

Pozitivní motivace

#pozitivní motivace #shaping

POZITIVNÍ MOTIVACE - shaping

Základy  pozitivní motivace
V dnešní době jsou psům přiznávány inteligenční projevy, které byly dříve nemyslitelné. Výcvik psího kamaráda nabývá stále větších a rozmanitějších možností. Výhodou společného cvičení s vaším pejskem je nejen eliminace nežádoucího chování, ale hlavně výrazné posílení a prohloubení vzájemného vztahu mezi vámi a vaším psem.
Pokusme se tedy nahlédnout do čím dál častěji využívané metody výcviku – pozitivní motivace nebo-li pozitivního upevňování. Pojďme si vysvětlit základní principy této metodiky a vytvořte tak z vás a vašeho psího parťáka prima tým.

Posílení pozitivní X posílení negativní
V pozitivní motivaci je alfou a omegou děj, kterému říkáme posílení, nebo-li upevnění. V případě pozitivního posílení pes získává něco, po čem touží. V opačném případě – při negativním posílení pes svým chováním odbourá něco, co je mu nepříjemné. Logicky tedy bude pes volit cestu, při které se mu jeho chování vyplatí a které mu přinese odměny = četnost chování se bude zvyšovat. Naopak pokud se pes bude chtít vyvarovat něčemu, co mu „není po chuti“= četnost chování se sníží a chování může vymizet úplně. Vždy však platí pravidlo, že chování je tvořeno odměnou.

Odměny
Odměny jsou nedílnou součástí procesu učení. Nejčastěji se v tréninku psů jako odměna nabízí jídlo (pamlsky) a hračka. V životě psů je však odměn mnohem více. Pro některé psy je mnohem větším lákadlem (tedy odměnou) např. čmuchání, hrabání, válení se (většinou ve všem smradlavém), hra se psem, prohánění ptáků, atd. A právě tato lákadla můžeme při správném tréninku využít jako odměny. Odměna vždy zvyšuje četnost opakování určitého chování!

Hodnota páníčka
Když bychom si udělali seznam činností, které náš pes rád vykonává, my osobně bychom se ve spojení s danou činností vyskytli nejspíš až na konci celého seznamu. To bývá hlavní odpověď na otázku „Proč mě venku nevnímá?“ – v tomto případě vaše hodnota není nijak vysoká a pes upřednostňuje mnohem více lákadel (věcí, pachů,…). Získání vyšší hodnoty je závislá nejen na odměnách (místo granule dám párek), ale také na vaši společné hře, na důvěře a vzájemném vztahu, který se každým tréninkem posiluje a to pozitivně.

Markery nebo-li označovače
V pozitivně laděném tréninku psů je vhodné jasně označit chování, které se nám líbí a je žádoucí. K tomuto účelu používáme tzv.  marker nebo-li označovač. Markerem může být buď klikr (plastová krabička, která vyluzuje mlaskavý zvuk) nebo jedno námi zvolené slovo. Označování je nutné VŽDY podpořit odměnou, aby si pes vytvořil spojení, že s označením přichází odměna a že my označujeme chvíli, kdy pes „jedná“ správně. Na základě tohoto klasického podmínění (marker=pamlsek), se pes tréninkem naučí operantnímu podmínění – tzn. pes bude „nabízet“ chování tak, aby spustil marker a přišla odměna.
Dané chování psa, které spouští marker a následnou odměnu, je vždy na nás, proto je nezbytné si před tréninkem vždy dobře rozmyslet, které chování je pro nás žádoucí.

Základní rovnice pozitivní motivace
podnět (posunek či povel) na dané chování – pes vykoná chování – označím markerem (klikr či slovo) – potvrdím odměnou

Přeji vám i vašem psím parťákům mnoho zábavy při cvičení a společném posilování – instruktorka Bára 🙂

Milí HAFBO klienti.

Od 1.ledna 2024 přecházíme na jiný registrační a přihlašovací systém DOGRES.
Věříme, že to pro Vás bude změna příjemná a pro mnohé vlastně nebude ani novinkou. Z tohoto důvodu v našem rozvrhu cvičení neuvidíte žádné vypsané od ledna 2024. Nově se na lekce a akce HAFBO budete hlásit zde: https://hafbo.dogres.cz/
Rozvrh cvičení tak, jak jste na něj byli doposud zvyklí, již nebude v provozu. Tímto končí možnost koupě kreditů v hotovosti.

Migrace na nový systém proběhne ve dnech 29.12-31.12.2023

Co to pro vás jako registrované uživatele v HAFBO sytému znamená?

Pokud již DOGRES používáte, ale u HAFBO máte registrovanou jinou mail adresu, je zapotřebí si mail sjednotit. Můžete tak učinit do 26.12.2023 v rámci své registrace u HAFBO, aby DOGRES mohl Váš účet propojit včetně kreditů u HAFBO, pokud tomu tak chcete. Pokud chcete ponechat dvě mail adresy, pak není problém a budete mít u DOGRES registrace dvě.

Pokud v DOGRES zatím registrování nejste, Vaše registrace u HAFBO bude přenesena včetně kreditů a tímto Vám vznikne registrace u DOGRES.

Na registrovaný mail (ten, který je u HAFBO) Vám přijde přihlašovací KÓD do systému Dogres.
Po přihlášení na  https://hafbo.dogres.cz/ se budete moci přihlašovat na lednové výcvikové lekce a další HAFBO akce v systému DOGRES.

Noví klienti se již budou registrovat pouze zde: https://hafbo.dogres.cz/user_people/new

Do systému DOGRES se přenese pouze Vaše mail adresa a kredity. Vše ostatní včetně jména psa, věku psa a plemene nebude migrováno a tyto údaje bude zapotřebí zadat znovu.

Důležité upozornění: poslední připsání kreditů v systému HAFBO proběhne 23.12.2023 (tj. platby připsané na účet do 22.12.2023), abychom mohli připravit databázi na migraci. Veškeré kredity, které budou připsány do banky u HAFBO po 22.12.2023, budou obratem vráceny na Váš účet. Nedoporučujeme tedy dobíjení kreditů ve dnech 23.12-31.12.2023. Po migraci (od 1.1.2024)  si již budete vše obsluhovat přes systém DOGRES.  Číslo účtu zůstává stejné.

V případě dotazů Vám rády pomohou instruktorky Alča, Lenka nebo Zuzka.
Kontakty zde: https://hafbezobav.eu/vycvik/kontakty/instrukori/V souvislosti s touto migrací jsme taktéž aktualizovali GDPR a Provozní řád HAFBO.
GDPR systému DOGRES naleznete na stránkách DOGRES. https://dogres.cz/
Pokud s převodem Vaší registrace nesouhlasíte, respektujeme to a Vaši registraci u HAFBO ukončíme vrácením platných kreditů v souladu s platným Provozním řádem HAFBO.